9 Aralık 2015 Çarşamba

TARİH BİTMEDİ!

EGE CANSEN - ARALIK 2015 

Japon asıllı üç göbekten Amerikalı siyaset bilimcisi Francis Fukuyama, 1989 yazında “Tarih Bitti mi?” başlığıyla bir makale yazmıştı. Daha sonra kitap haline evrilen bu makalede Fukuyama “Liberal Demokrasi” olarak adlandırılan siyasi rejimin, insanlığın ulaştığı en mükemmel nokta olarak düşünmüştü. Daha doğrusu liberal demokrasinin “son durak” olup olmadığını sorgulamıştı. Ancak, makalesinin sonunda Hegel’in “tarihin sonu yoktur” tezine de yer vermişti. Bu makaleyi yazmasına sebep, II. Dünya Harbi sonunda çöken Nazizm, Faşizm ve Japon Militarizmden sonra Berlin Duvarı’nın yıkılmasını Komünizm’in çöküşü olarak görmüş olmasıydı. Bu suretle geriye “Liberal Demokrasi”den başka bir siyasi sistem kalmıyordu. Öyleyse bu anlamda “tarih bitmişti”

Bu tarihten 25 yıl sonra Fransız iktisatçı Thomas Piketty (21. Yüzyılda) KAPİTAL diye bir kitap yazdı. “Liberal Demokrasi”nin ayrılmaz parçası olan kapitalizmin, sosyal adaleti (servet ve gelirin adil dağılımını) sağlayamadığı için, çökmemek için değişime uğraması gerektiğini ileri sürdü. Kitabına Komünizmin başyapıtı olan Karl Marx’ın ünlü “Kapital”inin adını koyması da çok manidardı. Yazar açıkça “komünizm” ölmedi, yani “tarih bitmedi” diyor, adını anmadan Fukuyama’ya meydan okuyordu. 

Koç İmparatorluğunun veliaht prenslerinden Ali Koç, katıldığı bir toplantıda Piketty’nin tezine paralel olarak gelir ve servet dağılımdaki “eşitsizliğin/adaletsizliğin” kapitalizmin sistemik bir sorunu olduğunu ve dolayısıyla bu sorunun çözümü için kapitalizmin kendisinin sorgulanması gerektiğini söyledi. Zengin iş adamlarından epey destek aldı. İki yıl önce de büyük kapitalistlerden İsak Alaton benzeri bir çıkış yapmıştı. Demek ki, tarih bitmemiş. İnsanlık, en iyi siyasi ve iktisadi rejimi aramayı sürdürmeye devam edecektir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder