8 Nisan 2015 Çarşamba

FİLİN HAMİLELİĞİ 22 AY SÜRER

EGE CANSEN - NİSAN 2015 

Ekonomi, hayatın kendisidir. Hayatta ne gibi kurallar varsa, ekonomide o kurallar geçerlidir. Bu kurallardan biri de “oluşum” ve “dönüşümlerin” zamana bağlı olmasıdır. Sıfır zamanda, sıfır şey olur.Büyük şeyler uzun zamanda, küçük şeyler kısa zamanda oluşur. Depremin bir anda ortaya çıkması için, zeminin altında 30-40 yıl enerji birikmiş olması gerekir. Rahmetli hocam Fuat Çobanoğlu “olma” ve “oluşma” farkını İngilizce “being and becoming” şeklinde ifade ederdi...

Konuya bu şekilde girişimim sebebi, 2015’in ilk aylarında dolar fiyatının artmasına rağmen ihracatın azalması karşısında bazılarının takındığı “Bak gördün mü? Ucuz TL ihracatı arttırmıyor” tavrına cevap vermektir. Önce bir saptama yapalım. 2014’ün Ocak ve Şubat aylarında “yarım dolar+yarım Euro”dan oluşan döviz sepetinin karşılığı 2,65 TL’dir. 2015’in Ocak-Şubat sepet kur değeri 2,76 TL’dir. Artış oranı % 4’tür. Ortalama enflasyon oranı da %7,4’dir. Yani değer kaybetmesini bırakın bir yana, TL reel olarak % 3 değerlenmiştir.

Filin hamileliği 22 ay, tavşanınki 28 gün sürüyormuş. Yani hayvanlar çiftleştikten bir saat değil, uzunca bir süre sonra “yavru” dünyaya geliyor. Türk ekonomisini “iç piyasayı canlandırarak” büyütme modeli sürdürülemez. Çünkü bu model finansal istikrarsızlık yaratan dış borç sorunu yaratıyor. İhracatla büyüme modeline geçmek için, uzunca bir süre “pahalı döviz” politikası uygulanmasından başka çare yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder