9 Şubat 2015 Pazartesi

BORCU BIRAK, FAİZE BAK

EGE CANSEN - ŞUBAT 2015 

Tartışma konumuz “Yunanistan Nasıl Kurtulur?”. Yunanistan, içine düştüğü “iç borç” değil, “dış borç” krizinden dört yıldır çıkamıyor. Yunanistan’la aynı dönemde mali krize giren İrlanda, Portekiz, İspanya, İtalya gibi AB üyelerinin hepsi, tamamen ve kısmen krizden çıkmış bulunuyor. Krizden çıkmış olmanın göstergesi ise “Tahvil Faiz”inin düzeydir. Yunanistan’ın 10 yıllık devlet tahvili faizi % 10’dan yüksek. Yunanistan’dan sonra gelen en yüksek devlet tahvili faizi İtalya’da, o da %1,6. Çoğunluğun faizi % 1’in altında....

Bir ülke veya bir şirket, eğer Euro cinsinden %10 faizle borçlanıyorsa, kötü durumda olmasa bile sırf bu faiz yüzünden batar. Dolayısıyla Milli Gelir’inin 2 katı dış borcu olan Yunanistan’ın ne yapıp, yapıp bu faizden kurtulması gerekir. Borçlarının yarısını sildirse bile, Devlet Tahvili faizlerini en kısa zamanda %2’inin altına indiremezse, içine düştüğü borç girdabından çıkamaz. Bunu yapmak için de Troyka denilen “IMF+Avrupa Merkez Bankası+AB(Alman Dayı)” ile anlaşmak zorundadır.

Yunanistan, Euro’dan çıkarak da krizi çözebilir. Ama bu çözümün maliyeti, Euro içinde kalarak bulacağı en kötü çözümden bile daha pahalı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder