13 Ekim 2014 Pazartesi

GEL ENFLASYON GEL

EGE CANSEN - EKİM 2014 

AMB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Mario Draghi, Litvanya’nın Başkenti Vilnius’ta yaptığı konuşmada “Yetki alanımız dâhilinde ek sıra dışı araçlar kullanmaya ve düşük enflasyonun uzun süre devam etmesinin getirebileceği risklerle mücadelede gerekli görülürse, sıra dışı müdahalelerimizin büyüklüğünü ya da kompozisyonunu değiştirmeye hazırız” demiş.  

Buyurun bir tane de buradan yakın! 
Uzun yıllar enflasyonu bir türlü düşürememekten bunalmış ve sebeple IMF’den çok papara yemiş bir 
ırkın ahfadıyız. Pek tabii, “düşük enflasyonun uzun süre devam etmesinin getireceği riskleri” anlamakta zorlanıyoruz. Bize “en iyi enflasyon-olmayan enflasyondur” diye ders verenler, şimdi kalkmış bunun tersini söylüyorlar. Pardon yani! 
“Her kadında 250 gram orospuluk bulunmalıdır” diyen Kız Lisesi’nin kadın öğretmeni haklı galiba. Aman dikkat! Hiçbir öğrencisine “orospu ol” diyen kız lisesi öğretmeni yok. İyi bir evlilik yaşamak istiyorsan, buz gibi donuk durma; biraz dişi ol diye verilen bir öğüt var. Draghi de enflasyon iyidir, ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir demiyor. Sıfır dolayında seyreden enflasyonun, insanları harcamalarını ertelemeye itiyor, bu da Avrupa ekonomisinin durgunluktan çıkılmasına engel oluyor diyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder