9 Mayıs 2014 Cuma

DEVALÜASYON, ENFLASYON DOĞURUYOR

EGE CANSEN - MAYIS 2014 

Merkez Bankası Başkanı’nın da beklediği üzere enflasyon, Nisan ayında da yükseldi. Neredeyse %10’a geldi. Başkan Başçı, yaptığı konuşmalarda enflasyondaki artışın Haziran’a kadar devam edeceğini zaten söylüyordu. Demek ki; ortada öngörülmeyen bir durum yok. Artık hepimiz Türkiye’de enflasyon artışının döviz fiyatlarındaki artışı izlediğini yaşayarak öğrendik. Bu son artışların da Ocak ayı sonlarına doğru dolar fiyatının 2,39’a kadar çıkmasının bir sonucu olduğu kesin.

Türkiye’de yapılan gözlemler, %10’luk bir devalüasyonun, bunu izleyen aylarda % 1,5’luk bir enflasyonartışına sebep olduğunu gösteriyor. Ocak ayı ortalama döviz fiyatlarına göre son 5 ayda devalüasyon %20’yi ((2,30-1,85)/2,30)) bulmuştu. Bu durumda enflasyonda % 3’lük (2 çarpı 1,5) bir artış kaçınılmazdı.
Aynen öyle oldu.

Şimdi dolar fiyatı geriledi. Soru şu: Acaba enflasyon düşer mi? Merkez Bankası düşmesini bekliyor. Onun için yılsonunda enflasyon % 7,5’a iner diyor. Eğer dolar fiyatı (parite pek değişmeden) 2,15’in altında kalırsa, benim de kanaatim enflasyonun düşeceği yönündedir. Sorun: Cari açık ne olacak? Merkez Bankası düşecek diyor. Benim tahminim düşmeyeceğidir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder