8 Ocak 2014 Çarşamba

KEMİK ÇATLAKTAN KIRILIR

EGE CANSEN - OCAK 2014

Deprem uzmanlarının “fay hattı” dedikleri bir kavram ver. Fay, “çatlak” demektir. Yerküredeki büyük kütleler hareket ettikçe, yer kabuğundaki çatlaklarda kırılmalar oluyor. Konya civarında çatlak olmadığı için, kıtaların birbirini ittirmesi o yörede depreme yol açmıyor. Ama aynı hareket Adapazarı-Gölcük çatlağını kırıyor. Al sana deprem.

Bizim ekonomimizin “fay/çatlak” hattı, herkesin bildiği gibi “cari açık” tır. Bunun temel sebebi de Türk Lirası’nın aşırı değerli olmasıdır. Ulusal tasarrufların düşük olması, yüksek katma değerli sanayi malları ihraç edemeyişimiz gibi gerçekler sebep değil sonuçtur. Dünya’da veya yurt içinde herhangi bir siyasi, mali veya iktisadi dalgalanma olunca hemen Türk Lirası değer kaybediyor. Yani çatlak, kırılıyor. Biz değerli TL’yi istiyoruz. Çünkü değerli TL halkın refahını arttırıyor. Çünkü sadece kendi yarattığımız milli geliri değil, başka milletlerin tasarruflarını da tüketiyoruz.

İşin ilginç yanı iş adamlarımız da, cari açığa çaredir diye cari açığı büyüten “yabancılara gayrimenkul satışını” iteklemekle meşguller. Yabancılara gayrimenkul satıp bunun parasını ülkeye getirmek, cari açığı küçültmez, finanse eder. Finanse edildiği sürece de cari açık büyümeye devam eder.

Ocak 2014 Ekonomi Raporunun tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder