5 Haziran 2013 Çarşamba

BORSA KAZANDIRIR

EGE CANSEN - HAZİRAN 2013
"Gezi” olayları beklenmedik bir boyuta ulaştı. Taksim’in yegâne yeşillikli alanına, eskiden orada bulunan bir kışla binasını yeniden inşa etmek bahanesiyle AVM yapılmaya karar verilmesi, kentli İstanbulluyu adeta isyana sevk etti. Konu İstanbul’un bir kentsel sorunu olma özelliğini kaybetti ve ülkede şiddetli bir gerilim oluştu. Pek tabii bu, aslında bir birikimin patlamasıydı. Beklenildiği gibi bu olaylar “borsa”yı vurdu ve endeks bir günde % 10 düştü.

80 CENTTEN 5 DOLARA
Ben borsayla ilgilenmeye başladığım 1988’den sonraki ilk 5 yıllık dönemde, İMKB endeksinin 80 Amerikan cent’i dolayında olması “alım”, 1,20 dolar düzeyi de “satım” için ölçü kabul edilirdi. Bu aralıkta al-sat yapanlar iyi para kazandılar. Borsada yükseliş pek tabii durmadı. Her beş yılda bir, alt ve üst limitler değişti. Borsada birkaç defa hızlı tırmanış, bir o kadar da hızlı düşüş yaşandı. 2009 krizinden önce ulaşılan tavan 5 dolar yani “90,000” dolayındaydı. Geçenlerde, yani 2013 yılının ilk aylarında bu rekor egale edildi. “Gezi Olayları” tepkisel olarak borsayı oldukça geriletti. Tahminim bundan sonra çok fazla geriletmeyeceği yönündedir.

BORSA DAHA NE KADAR YÜKSELİR?
25 yılda İMKB (Borsa İstanbul) 80 cent’ten 500 cent’e geldi. Yani dolar cinsinden %600’den fazla arttı. Olgunlaşmış Batı borsalarında böyle bir artış yok. Demek ki, bizim borsanın bundan sonra artacak olsa da dolar cinsinden 25 yılda 6 katına çıkma ihtimali zayıftır. Yeni bir tavana daha vakit var.

Haziran 2013 Ekonomi Raporunun tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder