18 Nisan 2013 Perşembe

ALMANYA EURO’YU YAŞATACAKTIR

EGE CANSEN - NİSAN 2013
Federal Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble bundan bir süre önce Euro’nun geleceği ile ilgili görüşlerini Alman Devletinin bir nevi yayın organı olan DE dergisine anlatmış. Ben, bu dergideki söyleşiyi okudum. Çıkardığım sonuç, Almanya’nın Avrupa Para Birliği’nin yani Euro’nun dağılmasına izin vermeyeceğidir. Bu konuda Almanya’nın en yakın destekçisi Hollanda’dır. Almanların yönetim felsefesi, her şeyi kurallara bağlamaktır. Yani mesele ne kadar acil olursa olsun, buna karşılık hukuk sistemi ne kadar yavaş çalışırsa çalışsın, yine de “Hukukun Egemenliği” (Rule of Law) ilkesinden vazgeçmemektir. 
AB içinde giderek derinleşen, üye ülkeler arası para hareketlerinde ortaya çıkan “ödemeler dengesi denksizliği” bir borç krizinin gelmekte olduğunu davul çala, çala anlatıyordu. İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün “bazı şeylere olmadan engel olunamaz” sözü, zihnimden hiç çıkmaz. Eğer bu kriz çıkmasaydı, krizi çözecek (bundan sonra oluşmasına engel olacak) önlemlerin hiç biri alınamazdı. 

Kriz musibetinden sonra, Avrupa Birliği yöneticileri ”Avrupa İstikrar Mekanizması” çerçevesinde bir “Mali Pakt” oluşturmaya karar vermişler. Ancak bunun yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin karar alması gerekiyormuş. Neticede Alman Anayasa Mahkemesi, Almanya’nın bu mekanizmaya katılmasının Alman Anayasa’sına aykırı olmadığına karar vermiş. 

Maliye Bakanı Schauble, verdiği mülakatta “artık mali istikrarının mozaik taşlarını döşemeye başlayabiliriz; Alman halkından yetki aldık” diyor. Eh, Almanya bu mozaik tablonun ressamı olacaksa, Avrupa devletleri “Almanlaşacak” demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder